Мухи
Досадни гости на всяко парти (особено ако има храна)!
Физически характеристики
Домашната муха (Musca domestica) е най-разпространеният вид в България. Тя е сиво-черна на цвят, с дължина около 6-7 мм. Има големи сложни очи и две двойки крила, като задните са видоизменени в халтери за балансиране.
Биология и поведение
Мухите се размножават бързо в органични отпадъци. Женската може да снесе до 500 яйца през живота си. Развитието от яйце до възрастно трае около 7-10 дни при оптимални условия. Активни са през деня и са привлечени от миризми на храна и отпадъци.
Вреди
Мухите са не само досадни, но и потенциално опасни преносители на болести. Те могат да пренасят над 100 патогена, причиняващи заболявания като салмонела, E. coli и холера. Замърсяват храна и повърхности чрез контакт и отделяне на слюнка и екскременти.
Какво можете да направите
Поддържайте добра хигиена, като редовно изхвърляйте боклука и почиствате зони за приготвяне на храна. Използвайте плътно затварящи се кошчета. Инсталирайте мрежи на прозорците и вратите. Съхранявайте храната в затворени контейнери. Можете да използвате лепкави ленти или електрически капани за мухи в проблемни зони.
Професионален контрол
Нашият подход за контрол на мухи включва идентифициране и елиминиране на развъдниците. Прилагаме целеви инсектициди в зони на висока активност. Използваме примамки и капани за намаляване на популацията. При сериозни инфестации, можем да приложим остатъчни спрейове на повърхности, където мухите кацат. Предлагаме и съвети за санитарни мерки и модификации на средата за дългосрочна превенция.