Житен бегач
Бързоноги бръмбари, които правят спринтове през вашите житни полета!
Физически характеристики
Житният бегач (Zabrus tenebrioides) е бръмбар с дължина 12-16 мм. Има тъмнокафяво до черно тяло с метален блясък. Краката са силни и адаптирани за бягане и копаене.
Биология и поведение
Възрастните са активни нощем. Ларвите се развиват в почвата и се хранят с млади житни растения. Имат едно поколение годишно. Зимуват като възрастни или ларви в почвата. Възрастните се появяват през юни-юли и се хранят със зърна от класовете.
Вреди
Ларвите причиняват най-сериозни щети, като се хранят с листата и корените на младите житни растения през есента и пролетта. Възрастните могат да повредят узряващите зърна в класовете. При силно нападение, могат да унищожат цели участъци от посевите.
Какво можете да направите
Прилагайте дълбока оран след прибиране на реколтата, за да унищожите ларвите и какавидите. Избягвайте засяването на пшеница след пшеница в силно заразени райони. Спазвайте оптималните срокове за сеитба. Унищожавайте плевелите, които могат да служат като алтернативна храна.
Професионален контрол
Нашите специалисти предлагат комплексен подход за контрол на житния бегач. Извършваме мониторинг на полетата за ранно откриване на инфестации. Прилагаме третиране на семената с инсектициди за защита на младите растения. При необходимост, извършваме почвени или листни третирания. Разработваме стратегии за интегрирано управление на вредителите, съобразени с конкретните условия на стопанството. Предлагаме консултации за оптимизиране на агротехническите мерки за дългосрочен контрол.