Комари
Малки кръвопийци с голямо жужене!
Физически характеристики
Комарите са малки летящи насекоми с дълги крака и тънко тяло. Женските имат удължено хоботче за смучене на кръв. Размерът им варира от 3 до 9 мм.
Биология и поведение
В България се срещат няколко вида комари, включително Culex pipiens, Aedes albopictus и Anopheles maculipennis. Те се размножават в застояли води, като женските снасят яйцата си на повърхността на водата. Активни са предимно през нощта и в сумрака.
Вреди
Освен досадното ухапване и сърбеж, комарите могат да пренасят различни болести. Culex pipiens може да пренася вируса на Западнонилската треска, Aedes albopictus - чикунгуня, а Anopheles maculipennis е потенциален преносител на малария. Въпреки че рискът от тези заболявания в България е относително нисък, комарите остават сериозен дразнител.
Какво можете да направите
Елиминирайте източници на застояла вода около дома си, като обърнати съдове, стари гуми или запушени улуци. Използвайте репеленти при престой на открито, особено по здрач. Инсталирайте или поправете мрежи на прозорците и вратите. Носете дълги ръкави и крачоли при престой в зони с много комари.
Професионален контрол
Нашият подход за контрол на комари включва комплексни мерки. Извършваме обстойна инспекция на имота за идентифициране на развъдници. Прилагаме ларвициди в застояли води, които не могат да бъдат премахнати. Използваме ULV (ултра ниско обемно) пръскане за третиране на големи площи. Предлагаме и бариерни третирания около сгради и в дворове за дългосрочна защита. Нашите специалисти могат да разработят персонализиран план за контрол, съобразен с конкретните нужди на вашия имот.